לוגו אתר ייעוץ משכנתאות

מחיר למשתכן משפרי דיור

פרויקט מחיר למשתכן שכיום נקרא דירה בהנחה הוא פרויקט לאומי שהחל בשנת 2000 ומאז ועד היום עבר לא מעט גלגולים, שינויים והתאמות, החל מההיקף, דרך השיטה ועד אוכלוסיית היעד והאזור.

מטרת הפרויקט לסייע לאזרחים חסרי דירה ראשונה ושעומדים בתנאי הזכאות לרכוש דירה במחיר מסובסד על ידי המדינה ואף לקבל תנאי משכנתא נוחים שיסייעו להם בתהליך הרכישה.

מעטים יודעים שבנסיבות מיוחדות גם בעלי דירה למגורים המעוניינים לשפר את הדיור הנוכחי שלהם (לפחות מעל 1/3 מדירה) יכולים לרכוש דירה בפרויקט דירה בהנחה בהתאם להגדרה כמשפרי דיור ובהתאם לכל התנאים והזכאויות.

על משפרי דיור במחיר למשתכן במאמר שלפניכם.

 

✔️ ריבית הטובה ביותר למשכנתא שלכם! 🙏🏼

✔️ חיסכון משמעותי בריבית על המשכנתא  💰

✔️ייעוץ משכנתאות בכל חלקי הארץ 🎓

✔️ האפשרויות הטובות ביותר בהתאם למצב הכלכלי של הלקוח 👁️

✔️ ניסיון רב שנים בתחום עם למעלה ממאות דירות שנקנו במהלך השנים בעזרת המומחים שלנו 🏠

 

לשמיעת של כל המדריך לנוחיותכם אנא לחצו על כפתור ההפעלה בצד ימין בנגן.

בקצרה על פרויקט דירה בהנחה

הפרויקט כולל 4 מסלולים : מחיר מופחת, מחיר למשתכן, מחיר מטרה ודירה להשכיר. זכאים רגילים (לא זכאי שיפור דיור) יכולים לגשת להגרלה בכל אחד מהמסלולים.

ישנם 4 הבדלים עיקריים בין המסלולים (ההבדלים מתייחסים לזכאים ולא להבדלים הקיימים במסלולים עבור יזמים/קבלנים):

 1. גובה ההנחה – במסלול “מחיר מטרה” ההנחה הניתנת היא 20 אחוז משווי הדירה (מחיר כולל מע”מ) או לחלופין 300 אלף ₪ ( המחיר הנמוך מבניהם). בכל מקרה, ההנחה לא תהיה יותר מזו שנקבעה מראש בתנאי המכרז. בשאר המסלולים אין הנחות נוספות מעבר למחיר המסובסד.
 2. עדיפות – בתהליך ההגרלה במסלול “מחיר מטרה” ישנה עדיפות לבעלי מוגבלויות נכים מרותקים וכן עדיפות נוספת עבור זכאים המוגדרים כבני המקום. עדיפויות אלו אינם מתקיימים באזורים המוגדרים אזורי עדיפות לאומית א’.
 3. מענקים – במסלולים של “מחיר מופחת” ו”מחיר מטרה” ניתן מענק קבוע בגובה של 40 אלף ₪. לצד זאת לא כל הישובים בהם מתקיים הפרויקט זכאיים למענק.
 4. מיקום – המסלול “מחיר למשתכן” מתקיים בכל הארץ כולל באזורים הנחשבים לאזורים יוקרתיים ואילו מסלול “מחיר מופחת” מתקיים באזורים שאינם כאלו.

 

מחיר למשתכן משפרי דיור

בקצרה על מי זכאי להשתתף בפרויקט

באתר משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל (רמ”י) ניתן למצוא פירוט מלא של תנאי הזכאות. ברמה העקרונית נציין כי מדובר בכאלו שאין על שמם דירה בהיקף של מעל 1/3 דירה והם עונים לאחד מהקריטריונים הבאים:

 • זוגות נשואים או זוגות ידועים בציבור או זוגות שכבר נרשמו לנישואים
 • יחידים מעל גיל 35 (גברים ונשים – רווקים, גרושים, אלמנים)
 • הסובלים מנכות מעל גיל 21 ומעלה
 • משפחה חד הורית הכוללת לפחות ילד אחד עד גיל 21 ונמצא/ים באחריות ההורה

הערה – ישנו מסלול ייחודי שנקרא מסלול משתכן צעיר והוא מיועד ליחידים (רווק/ה) מעל גיל 26 ועד גיל 35. מסלול זה הינו ללא הגרלה אך כולל סבסוד בהתאם להחלטת רמ”י.

מה זה משפר דיור?

משפר דיור הוא או הם בעלי דירות למגורים המעוניינים לשפר את רמת הדיור הנוכחית שלהם. לרוב בעקבות שינויים בצרכי המשפחה, לעיתים בעקבות מעבר לאזור אחר או צרכים שונים שהתפתחו שבגינם יש צורך לשנות את הדירה הנוכחית.

המונח משפר דיור הוא מונח משמעותי שכן הוא משפיע על זכאויות לתנאי משכנתא ובהקשר הנוכחי הוא משמעותי גם לאפשרות של רכישת דירה אחרת בפרויקט דירה בהנחה.

משפר דיור (כללי) הוא אדם שלזכותו רשום נכס והוא מעוניין לשפר/להחליף את הנכס אך תחת התנאי של  מחויבות למכור את דירת המגורים הקיימת או את החלק בה בתוך פרק זמן של תקופה מסוימת מאז הכניסה לדירה החדשה.

מחיר למשתכן (דירה בהנחה) – משפרי דיור

 • בכדי להיות מוכר כמשפר דיור לרכישת דירה בפרויקט דירה בהנחה על המועמד/ת להיות הבעלים של לפחות 1/3 מנכס מגורים ועד היקף מלא או הוא היה בעליו של נכס שכזה בשלוש שנים טרם רכישת הדירה המשופרת או הוא בעל בעלות על 1/3 מקרקע או שטח המיועד למגורים.
 • המעוניינים לרכוש דירה כמשפרי דיור נדרשים להגיש בקשה לזכאות לאחת מהחברות המנהלות את הפרויקט ואחראיות על הנפקת תעודות הזכאות. את הזכאות לא ניתן להגיש באופן מקוון (בשונה מבעלי זכאות שאינם משפרי דיור שיכולים להגיש באופן מקוון).
 • משפר דיור מחויב למכור את הנכס שברשותו תוך שנה אחת מאז כניסה למגורים בנכס החדש הנחשב כנכס משפר דיור.
 • חבר קיבוץ אינו יכול להיחשב כמשפר דיור.
 • במידה והדירה הישנה הינה דירה שנקנתה כחלק מזכייה בפרויקט דירה בהנחה, לא ניתן לגשת לרכישה כמשפר דיור עד שתחלוף תקופה איסור המכירה של הדירה (חמש שנים).
 • משפר דיור שרכש דירה במסגרת הפרויקט חלים עליו התנאים של רוכש “רגיל”, כלומר אינו יכול למכור את הדירה אלא רק לאחר חמש שנים.

הגרלות משפרי דיור

בעלי זכאות כמשפרי דיור אינם ניגשים להגרלה אלא רק יכולים לרכוש דירות שנשארו ולא נמכרו במסגרת ההגרלה. כלומר, עליהם לעקוב אחר המידע המתפרסם ולברר אם בפרויקטים שהסתיימו מבחינת הגרלה נשארו דירות פנויות. במידה וישנן דירות פנויות עליהם ליצור קשר במרבית הפעמים ישירות עם היזם/קבלן מבצע ולבצע את הרכישה דרכו.

במשרד השיכון מפרידים בין שני סוגי פרויקטים ובאופן הגשת הבקשה לרכישה לצורכי שיפור דיור :

 1. חובת הרשמה: פרויקטים שכבר פתוחים לרכישה אולם, תהליך ההרשמה הוא באמצעות המייל. יש להירשם אצל הקבלן עד 48 שעות מאז פתיחת המכירה ועל הפנייה להיעשות רק באמצעות המייל. בבקשה הנשלחת במייל יש לצרף העתק של תעודת הזכאות כמשפר דיור ואת הפרטים של המבקשים. שימו לב!

יש לשלוח רק מייל אחד, זכאים שישלחו יותר ממייל אחד צפויים להיפסל מהגשת הבקשה.

 1. אי חובת הרשמה: פרויקטים שכבר פתוחים לרכישה והרכישה מתבצעת באמצעות פנייה ישירה לקבלן. על המעוניינים לפנות ישירות לקבלן ולתאם פגישה. הקבלן עצמו מחויב לזמן את הזכאים שפנו בהתאם לסדר הזמנים של הפנייה שלהם. רכישה בפרויקטים אלה אינה מחייבת בהרשמה מראש.

משכנתא, דירה בהנחה (מחיר למשתכן) ומשפרי דיור

כידוע, תנאי המשכנתא הניתנים לבעלי תעודת זכאות בפרויקט דירה להנחה על כלל מסלוליו הינם הטובים ביותר הקיימים בשוק ונמצאים תחת תנאי ופיקוח של בנק ישראל.

בנושאי תנאי המשכנתא יש מעט הבדלים בין רוכשי דירה “רגילים” בפרויקט לבין משפרי דיור, שכן, שניהם נחשבים כזכאים למשכנתא של דירה בהנחה (מחיר למשתכן).

תנאי בסיס של המשכנתא

 • הון עצמי – בנושא זה יש הבדל בין שני סוגי הרוכשים. רוכש שאינו משפר דיור חייב להציג הון עצמי (כסף מהבית) בגובה של עד 100 אלף ₪ (בדירה בשווי של עד 1.8 מיליון ₪) ואילו רוכש שהינו משפר דירה יצטרך להציג הון עצמי גבוה יותר של עד 30 אחוז משווי הדירה (זאת בהתאם לתנאים האישיים של הדירה הקיימת).
 • גובה המשכנתא – נקבע לפי שווי הדירה בשוק החופשי וכפי שנקבע על ידי שמאי ולא על פי גובה המחיר שבה נרכשה הדירה בפועל (המחיר המסובסד).
 • במקרה שבו הדירה הינה בשווי של מעל 1.8 מיליון ₪, גובה המשכנתא יהיה לפי השווי של 1.8 ₪ אלא אם כן שווי הדירה הינו גבוה יותר ואז גובה המשכנתא ייקבע לפי המחיר הגבוה.
 • בנוסף למשכנתא, הזכאים משני הסוגים הרוכשים דירות יזכו למענק בדירות הנמצאות באזורים בהם יש זכאות למענק (400,00 – 60,000 ₪).

 

חשיבות של יועץ משכנתאות בשיפור דיור

לסיכום

משפרי דיור הם אוכלוסייה מוכרת ומקובלת  בשוק הדירות בכלל ובשוק הדירות בפרויקט דירה בהנחה בפרט. המערכת הממסדית והבנקאית מכירה בצרכים של שמפרי הדיור ונערכה לתת להם מענה החל מהאפשרות לרכישת דירה מסובסדת בהתאם לתנאים מסוימים ועד לתנאי משכנתא שייקלו עליהם את התהליך.

התוכנית של דירה בהנחה עברה הרבה מאד שינויים לאורך השנים, היא הורחבה, צומצמה, חלקים ממנה הוקפאו ולאחר מכן הופשרו. מומלץ לבדוק היטב את תמונת המצב במועד בו אתם מתעניינים באפשרות של רכישת דירה כמשפרי דיור, על מנת למקסם את האפשרויות שלכם. את המידע ניתן לקבל באתר משרד השיכון אך גם בצורה מסודרת ומאורגנת אצל יועצי משכנתאות.

רוצה לחזור לחלק מסוים במאמר?

שאלות נפוצות

את המידע ניתן למצוא באתר משרד השיכון תחת הנושא של דירה בהנחה. אם זאת, חשוב לדעת שהמידע באתר אינו מעודכן ברמה היומיומית והמשרד אינו מתחייב שכל המידע המופיע בו אכן מדויק. ההמלצה היא לפנות לקבלן ולברר באופן ישיר מולו.
כן הגשת הבקשה לקבלת תעודת זכאות מחייבת תשלום אגרה. מחיר האגרה הינו כ – 240 ₪ (סוף 2022) אולם, מחירי האגרה משתנים מעת לעת ומומלץ להתעדכן באתר משרד השיכון והבינוי או באחת מהחברות המנהלות את הפרויקטים.
סוגייה זו אינה מושפעת מההגדרה של משפר דיור ונוהגים בה כפי שהיו נהוגים ברכישת דירה כאשר יש משכנתא קיימת. במקרים כאלו יש לסלק את המשכנתא הישנה ולעשות משכנתא חדשה. הסיבה לכך נעוצה בכך, שכשנה לאחר הכניסה לנכס החדש יש למכור את הדירה הישנה ולא ניתן למכור דירה שיש עליה משכנתא. אופן הביצוע של סדרת הפעולות הזו צריך להיות מתואמת ומתכוננת שכן לרוב יהיה קשה מאד לעמוד בהחזר חודשי עבור סכום איחוד של שתי משכנתאות. על כן מומלץ לתאם את לוחות הזמנים לתשלום לקבלן, את מועד הכניסה לדירה ואת שלבי מכירת הדירה מבחינת כספי המכירה החשובים לסילוק המשכנתא.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

ריבית דריבית .
החזר משכנתאות
ריבית דריבית

בקרב מרבית האנשים תוכלו לזהות תופעה של “אוזניים נעצמות”, כאשר מתחילים לדבר איתם על ריביות וחישובים. וזה די בצדק, מדובר במונחים מעולם הכלכלה שרק מעטים

לקריאת המאמר »
מסלולי ריבית
החזר משכנתאות
מסלולי ריבית

בלקיחת הלוואה ישנם שני דברים המעניינים ביותר את הלווים. הראשון, מה תקופת הזמן שיש להחזר ההלוואה? והשני, מהי הריבית שיצטרכו לשלם?. בהלוואות הכל סובב ריביות,

לקריאת המאמר »
מחזור משכנתא
החזר משכנתאות
מחזור משכנתא  

מאז התקופה שלקחתם משכנתא, השנים חלפו, המציאות שלכם וזו שמסביבכם השתנתה, ואתם עשיתם את מה שצריך בכדי להתאים את עצמכם לשינויים הללו, אין סיבה שהמשכנתא

לקריאת המאמר »
שיטות החזר משכנתא
החזר משכנתאות
שיטות החזר משכנתא

השאלה הראשונה המטרידה כל לווה המשכנתא היא, כמה יעלו לי ההחזרים?. סכום הקרן של המשכנתא הוא ברור, אני מחזיר את מה שקיבלתי, הנושא המעורפל הוא,

לקריאת המאמר »